Mål David Gillek och Hide-a-lite-spelarna firar segern över Täby.
Foto: Samuel Nilsson
Tvåmålsskytten David Gillek lämnade Tibblehallen med ett leende. Ett välplacerat skott tre minuter in i sudden gav Hide-a-lite Mullsjö segern och den så viktiga extrapoängen. Och tystade Täbylirarna som i övrigt inte var särskilt tysta under matchen.
– Skönt att slå Täby i Tibble, log Gillek som var hårt uppvaktad under matchen.
Caperiotäbys fixstjärnor försökte få David Gillek ur balans. Men den trygge lagkaptenen i Hide-a-lite Mullsjö gav igen och fortsatte som om inget hade hänt. Gilleks slit och inställning har i flera matcher varit vägledande för hela laget. Mot Täby var David Gillek ännu hetare.
– Jag gillar när det blir hett på planen, sa David Gillek.
I rollen som lagkapten bär han ett stort ansvar i unga Mullsjö och i matchavbrott, time outer och så vidare, är det ofta David Gillek som sköter det avslutande taggsnacket.
– Vi har en otroligt bra stämning i truppen och de senaste segrarna har gett mycket energi.
David Gillek gjorde två avtryck i matchprotokollet med sina två mål, det sista alltså direkt avgörande för 9-8-segern mot Täby. En försenad födelsedagspresent för David Gillek som fyllde 29 år på lördagen.