Efter att ha spelat hockey i hela sitt liv valde Ida Helmersson att byta hockeyrinken mot innebandyplan för två år sedan. Efter att ha provtränat några gånger skrev hon på för Mullsjö AIS.
Hennes otroliga spelförståelse och klubbteknik imponerade inte bara på ledarstaben i Mullsjö, utan har även väckt intresse utifrån, och efter säsongen fick hon ett erbjudande hon inte kunde tacka nej till.
-Fröjered hörde av sig och frågade om jag ville komma. Jag provtränade med dem några gånger och tyckte det var kul. Kände att jag ville testa på allsvenskan när jag fick chansen och se om jag kan utvecklas mer, säger Helmersson.
Efter två säsonger är det nu alltså dags att gå vidare i innebandykarriären och det är med glädje hon ser tillbaka på tiden i Mullsjö-tröjan.
-Den har varit bra. De två säsonger jag varit med är också mina två första säsonger som innebandyspelare, sen är det ju lite likt hockeyn i alla fall, men det har varit nytt och väldigt kul, säger hon och fortsätter.
-Jag har trivts i laget och tycker att vi haft en bra laganda. Att kunna sätta krav på varandra men samtidigt få ha kul på både träning och match, och känna att det är okej att göra fel, tror jag har varit viktigt för mig.
Det blev totalt 28 matcher i division 1 samt 12 matcher i division 2 för Helmersson i Mullsjö-tröjan denna sejour. Nu väntar nya äventyr för 23-åringen i Allsvenska Fröjered.
Vi önskar Ida lycka till i framtiden!