Trots sin unga ålder, född 06, har Netti Bergman redan hunnit med 2 säsonger i a-laget för sin moderklubb. Redan under sitt första år i division 1 visade hon prov på vilken talang hon besitter. Bergman är en allroundspelare som kan spela på alla positioner ute på banan. Med sin vassa klubbteknik är hon ständigt ett offensivt hot för motståndarna men också en lugn, stabil försvarare framför egen kasse.
-Min tid i laget har varit väldigt bra. Mais dam är ett otroligt härligt gäng och jag är glad att få ha varit en del av laget, säger Bergman.
Den gångna säsongen blev det 8 mål och 2 assist på 12 matcher i Mullsjö-tröjan. Något som gett eko utanför kommungränsen och nu står det klart att Bergman lämnar moderklubben för Allsvenska Fröjered.
-Att ta beslut om att lämna har inte varit lätt, men jag kände att jag inte kunde tacka nej när jag fick erbjudande från Fröjered att spela med dem. Jag väljer att lämna då jag vill få bättre möjligheter att utvecklas inom innebandyn och få möjligheten att spela i Allsvenskan, avslutar hon.
Vi önskar Netti lycka till i framtiden!