Allsvenska debuten uteblev. Netti Bergman återvänder hem till Mullsjö AIS.

Publicerad: 2023-08-02
DAM
Netti Bergman valde efter den gångna säsongen att lämna moderklubben för att pröva vingarna i Allsvenskan. Efter att Fröjered dragit sig ur serien valde Bergman att återvända till Mullsjö igen. -Jag känner tjejerna i laget och vet att laget är ett härligt gäng, säger Bergman.

Inför den stundande säsongen valde Mullsjöfostrade Netti Bergman att krita på för Fröjered i allsvenskan.

-Att ta beslut om att lämna har inte varit lätt, men jag kände att jag inte kunde tacka nej när jag fick erbjudande från Fröjered att spela med dem, sa hon då.

För en kort tid sedan meddelade Tidaholmslaget att de drar sig ur allsvenskan. Netti Bergman väljer nu att återvända hem till moderklubben igen och den allsvenska debuten får därmed vänta.

-När jag fick veta att Fröjered drog sig ur valde jag direkt att gå tillbaka till Mais. Jag känner tjejerna i laget och vet att laget är ett härligt gäng där jag garanterat kommer få ett roligt år, säger hon.

Kontraktet är skrivet på 1 år.

Jessica Lagerstrand
Huvudsponsorer
Guldsponsorer